Плетені шнури

Плетені шнури

Факти про плетени шнури PE

Ліски PE прийнято помилково називати «плетеними» шнурами. Це дуже популярний продукт, завдяки своїй міцності, тонкому діаметру і надзвичайно низького ступеня розтяжності. Американці називають цю волосінь - волосінь PE (PE позначає - поліетилен). Зараз на ринку представлено безліч лісок PE, і тому важливо зробити правильний вибір! Все волосіні PE зроблені з матеріалу GSP (Gel Spun Polyethylene - поліетилену в гелевою формі) - це найпоширеніший матеріал для виробництва плетених лісок / шнурів. Висока продуктивність поліетиленового волокна полягає в його високій міцності, що досягається скручуванням і витягуванням рідко кристалічного розчину поліетилену. Щоб волокно стало дуже міцним, необхідно максимально розтягнути молекулярні ланцюжки і розташувати в тому ж напрямку, що і напрямок самого волокна. PE волокно в 15 разів міцніше за сталь і легше ніж вода. Питома вага води 1,0 кг / літр, а питома вага PE волокна 0,97кг / літр. Найбільш відомі назви матеріалів - Dyneema, Spectra і Coramid. Але все це один і той же матеріал - поліетилен, який був оброблений скручуванням і витягуванням.

На відміну від монофильной волосіні, волосінь (шнури) PE складаються з безлічі найтонших нітей- волокон. Поздовжня міцність, або міцність на розрив волосіні PE залежить від ступеня її скручування і сплетення під час виробництва. Існують 2 основних види лісок PE: «спаяні волосіні» і «плетені волосіні». «Плетені волосіні» створені з декількох ниток (3-8), які в свою чергу складаються з безлічі найтонших волокон. «Спаяні волосіні» - дуже тонкі волосіні PE, витягнуті, скручені і скачати під одну міцну оболонку (але не сплетені!). Волокна і нитки оброблені високою температурою і утворюють єдину гладку і однорідну поверхню. Нитки PE складаються з безлічі дуже тонких PE волокон. Кількість волокон і діаметр визначають діаметр самої нитки. Більшість волокон, які використовуються для лісок PE мають товщину 100 деньє (1 деньє = 1г / 9000м), що означає одна волосінь товщиною 100 деньє важить 100г на 90000м). Чим тонша ліска, ніж вона дорожча. Волокна товщиною до 50 деньє використовуються для виробництва дорогих лісок, до 30 деньє - найдорожчих лісок. І ці найтонші волокна володіють найвищим ступенем міцності на розрив. "Спаяні волосіні» менш дорогі у виробництві. Вони товщі і жорсткіше через свою оболонки. Як показує досвід, їх із задоволенням використовують початківці рибалки, грунтуючись на простоті і зручності їх застосування. А їх гладка поверхня - їх головна перевага. Дальність закидання зазвичай прийнятна.

Міцність на розрив можна визначити як середню між монофильной і плетеними волосінями. Але "спаяні волосіні» зазвичай менш довговічні, так як їх оболонка досить швидко пошкоджується, і волосінь моментально починає розпускатися, що в свою чергу призводить до перетирання і розриву. «Плетені волосіні» волосіні дорожчі у виробництві, і їх вартість на пряму залежить від кількості і якості сплетених воєдино ниток. Ліски, що складаються з 4 ниток, є найбільш поширеними на ринку. Використовуючи тільки 4 нитки дуже важко створити круглу форму волосіні. І відповідно, поступово волосінь стає плоскою. Така волосінь не найдорожча для виробництва і досить проста у використанні. Однак, ви часто можете чути характерний звук, що дзижчить при намотування волосіні, який з'являється через неоднорідність поверхні волосіні з 4 ниток. Ліски, що складаються з 8 ниток, відрізняються круглим профілем і формують єдине ціле, завдяки достатній кількості, використовуваних ниток. Їх поверхня дуже гладка і рівна. Вони характеризуються високим ступенем міцності на розрив, і більш високою ціною в порівнянні з волосінями з 4 ниток. Ви також можете зустріти на ринку рибальських снастей волосінь з 3 ниток, але вона практично плоска, а також і в 6 ниток, чиї характеристики знаходяться між жилками в 4 і 8 ниток. Дуже важливий параметр для визначення якості плетеної жилки - це так званий «індекс ступеня стиснення». Він визначає кількість переплетень на ділянці певної довжини. Високий індекс позначає, що волокна переплетені дуже щільно і утворюють гладку і однорідну поверхню. Відповідно, чим щільніше переплетення, тим однорідніше як поверхня, так і саме «тіло» волосіні. Але, вартість волосіні зростає пропорційно індексу ступеня стиснення.

З іншого боку, вам зовсім не потрібно використовувати супер дорогу плетену волосінь, щоб отримати всі переваги монофильной волосіні. Але, без сумніву, вам варто забути про дешеві плетених волосінях. Вони такі дешеві, тому що використовуються не найтонші волокна і плетіння 3-4 нитки мало щільне. Волосінь товста, плоска, з неоднорідною поверхнею, галаслива і дуже не міцна. Вона не варто навіть невеликих грошей, які ви готові за неї віддати. Деякі плетені волосіні покриті в тій чи іншій мірі фторопластом, силіконом або тефлону (це тільки найпоширеніші), інші йдуть без покриття. Плетені волосіні володіють не високим ступенем стійкості до стирання, як і монофільні волосіні, а покриття підвищує їх стійкість приблизно на 20%, по крайней мере, на якийсь час. Таким чином, ви можете покрити плетену волосінь, наприклад в 4 нитки, відразу після її виготовлення, і вона буде як монофільна (але покриття буде досить жорстке і товсте). Можна покрити кожну нитку в окремо, а потім їх сплести. В даному випадку волосінь буде як єдине ціле, як з однієї нитки. У будь-якому випадку, покриття робить плетену волосінь жорсткіше і твердіше, в залежності від матеріалу покриття. Але це значно підвищує її стійкість і робить поверхню більш гладкою, але тертя об кільця значно збільшується, що скорочує дальність закидання. Зазвичай, плетені волосіні з покриттям більш зручні у використанні, ніж без покриття, особливо для початківців рибалок.

Багато досвідчені рибалки все частіше використовують плетені волосіні з 8 ниток без покриття. Вони дуже міцні на розрив, з малим діаметром, і характеризуються відмінною дальністю закидання навіть при використанні легких і дрібних приманок. Однак, вони менш захищені при утворенні вузлів і петель в вітряну погоду через свою м'якості. При сильних поривах вітру не варто здійснювати занадто різкі закиди. Потрібно домогтися плавного сходу волосіні, і більш того, не варто перевищувати ємність шпулі. Сьогодні на ринку безліч лісок. Плетені волосіні з 100% складом з поліетилену, або гібриди з додаванням інших волокон, як при виробництві монофильной волосіні, або волокна PET (поліетилентерефталат - дешеве, синтетичне поліефірне волокно, яке має всього половиною міцності від волокна PE). Ці гібридні матеріали використовуються для різних цілей, наприклад, щоб зробити волосінь потопаючої, або більш м'якою, або просто більш дешевої, щоб стати більш конкурентоспроможними на ринку. Ступінь граничного розтягування лісок PE приблизно 4%, а у монофильних лісок - 15% і 40%. Ліски з такою низьким ступенем розтягування дуже чутливі. Але з іншого боку вони дуже «бояться» різких навантажень, коли вони перевершують свій ліміт при виведенні, особливо, коли волосінь дуже тонка. В такому випадку, вона легко рветься, а монофільная волосінь з її більшим ступенем розтягування завжди має певний резервом, щоб витримати подібні навантаження. Тому багато спінінгісти воліють використовувати монофільні повідці довжиною 1-3м залежно від довжини спінінга і особистих переваг. Монофильной поводок компенсує 2 недоліки волосіні PE: низький ступінь розтягування і низьку стійкість до стирання.

Шнури Daiwa
Шнури Varivas
Шнури DUEL, Yo-Zuri
Шнури YGK